Ajvar je osvojio svet. Na hlebu, kao meze, prilog ili sastojak dobrog jela. Znamo da ga je dovoljno samo jednom probati da bi se našao kao nezamenljiv dodatak u svakoj kuhinji. Ovde vas podsećamo zašto volimo ajvar, onaj originalni, pravljen samo od paprike, isto koliko i pinđure, ljutenice, one sa patlidžanom, belim lukom, u svim varijantama i tokom cele godine.
1. Neodoljiv jedinstveni ukus
Na prvom mestu ajvar volimo zbog njegovog neodoljivog prepoznatljivog ukusa i arome koji su ga svrstali u omiljena jela regiona i proslavili širom sveta. Njegova bogata slatka blago dimljena aroma, koja potiče od najbolje pečene crvene paprike naglašena je tek daškom sirćeta, malo dobrog ulja i soli. Gusta i nežna, gotovo vazdušasta tekstura, predivna crvena boja protkana zlatnim tonovima i fenomenalan miris čine ajvar pravim gurmanskim zalogajem za sva čula.
2. Ceo obrok za 5 minuta
Nekada stvarno nemamo vremena da spremamo obrok za koji je potrebno više od pet minuta, a nekada nam baš i nije do toga. Šta god da je slučaj, teglica ajvara spašava stvar za brz obrok i to u mnogo kombinacija. Kriška hleba sa ajvarom uz čašu jogurta, brza kajgana sa ajvarom, ajvar uz komad sira, tost sa avokadom i ajvarom samo su neki od predloga za dobro balansiran obrok gotov očas posla.
3. Zgodan za poneti u svakoj prilici
Zahvaljujući svojoj gustoj teksturi ajvar se neće tako lako prosipati i razmazivati i idealno se pakuje u korpu za piknik, posudu za ručak ili sendvič u hodu.
4. Na dijeti ste? Slobodno jedite ajvar!
Ovo je dobra vest, ajvar vas neće ugojiti. 100 grama ajvara ima samo 138 kalorija ili oko 7 kalorija po kašičici. Uz to njegova puna, bogata aroma doprineće ukusu jela tako da čak i ako pazite na kalorije sigurno nećete biti uskraćeni za gastronomske ukuse.
5. 100% prirodan i dobar za zdravlje
Bez aditiva, dodatih šećera i konzervanasa, ajvar je zdraviji i potpuno prirodan izbor. Dug proces pripreme na niskoj temperaturi osim toga što naglašava ukuse, čuva i dobar deo hranljivih sastojaka paprike koja je odličan izvor gvožđa i vitamina A i C, plavog patlidžana koji sadrži vitamin B2 i folnu kiselinu dok suncokretovo ulje sadrži značajan nivo vitamina E. Poznato je i da paradajz, koga ima u pinđuru i ljutenici, tek kuvanjem razvija supstancu likopen koju organizam lako apsorbuje, pa tako dobijate i sjajan izvor moćnog antioksidanta.
6. Ajvar je 100% vegan
I ne samo vegan, ajvar ne sadrži gluten i možete ga izneti na sto potpuno sigurni da će u njemu svako moći da uživa.
7. Ajvar je unikatni poklon
Spakovan u lepu teglicu i napravljen po posebnom porodičnom receptu, ajvar je jedinstven poklon kojim se pored ukusa, daruje sva pažnja i ljubav koja se generacijama slivala u pripremu ovog delikatesa.
8. Ajvar podstiče na druženje
Ono što obično ni jedan recept za ajvar ne kaže, jeste da se ajvar najbolje pravi u društvu. I to što većem to bolje. Kao što smo pisali, proces pripreme domaćeg ajvara zna da potraje danima, od odabira prave paprike do pakovanja tegli, a obzirom da se sprema jednom godišnje u velikim količinama, priprema ajvara okuplja porodice, prijatelje i komšiluk kako bi se ovaj veliki posao što lakše obavio. Priprema ajvara je jedinstvena prilika da se obnove stara i steknu nova prijateljstva. A kada se paprike ispeku i roštilj već dobro zagreje, ništa prirodnije nego da se na njemu pripreme i drugi gurmanluci za nastavak dobrog druženja.
Koji je vaš omiljeni razlog iz kog volite ajvar? Pišite nam u komentarima.